Szanowne Siostry i Bracia Kurkowi,
1. Protokoł z posiedzenia Zarządu
2. Regulamin strzelniczy Zjednoczenia
PROTOKÓŁ
POSIEDZENIA ZARZĄDU
Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP
Zduny, 28 października 2023 roku
W zebraniu Zarządu ZKBS RP uczestniczyli:
1 Prezes Zjednoczenia Lech Magnuszewski
2 Wiceprezes Zjednoczenia Andrzej Pawłowski
3 Wiceprezes Zjednoczenia Michał Wieremiejczyk
4 Sekretarz Zjednoczenia January Bątkiewicz
5 Skarbnik Zjednoczenia Arkadiusz Muller
6 Strzelmistrz Zjednoczenia Krzysztof Tyda
7 Chorąży Zjednoczenia Marek Balcerek
8 Marszałek Zjednoczenia Tomasz Wawrzyniak
9 Zastępca Skarbnika Marcin Adamczyk
10 zastepca Sekretarza Łukasz Cichy
11 Członek Zarządu – Ławnik Adam Warzybok - Prezes Okręgu Ostrowskiego
12 Członek Zarządu – Ławnik Robert Karkosz - Prezes Okręgu
Leszczyńskiego
13 Członek Zarządu – Ławnik Lech Orlik - Prezes Okręgu Szamotulskiego
14 Członek Zarządu – Ławnik Jan Klauza - Prezes Okręgu Centralnego
GOŚCIE
Wiceprezes Okręgu Poznańskiego Roman Czachowski
Nie stawili się Bracia:
Zdzisław Grzelka, Jan Ciszewicz, Krzysztof Larski, Roman Pająk- wszyscy usprawiedliwili swoją nieobecność.
Robert Robak, Jan Dziura Bartkiewicz - nie usprawiedliwili swojej nieobecności.
Lista obecności w załączeniu
1. O godz. 1200 w sali widowiskowej w Starej Kaflarni w Zdunach Brat Łukasz Cichy - Zastępca Sekretarza Zjednoczenia dokonał powitania zebranych w imieniu gospodarzy. Następnie, w trakcie pokazu medialnego członkowie Zarządu zapoznali się z bogatą historią Ziemi Krotoszyńskiej i Starej Kaflarni w Zdunach.
W mieniu Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie głos zabrał jego
I Starszy Brat Maciej Błażejewski. W bardzo ciekawy sposób przybliżył zebranym blisko 300 letnią historię Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie.
Prezes Zjednoczenia KBS RP Brat Lech Magnuszewski, podziękował organizatorom posiedzenia za staranne i atrakcyjnie przygotowane wystąpienia i zaprosił Zarząd Zjednoczenia do stołu obrad.
Na wstępie Zarząd brawami powitał zasłużonego dla ruchu brackiego w Polsce, Wiceprezesa Okręgu Poznańskiego Brata Romana Czachowskiego. Serdeczne gratulacje złożono także obchodzącemu swoje urodziny Prezesowi Okręgu Ostrowskiego Bratu Adamowi Warzybokowi.
2. Brat Prezes Lech Magnuszewski dokonał uzupełniającego, uroczystego wręczenia aktu powołania na członka Zarządu ZKBS RP Prezesowi Okręgu Centralnego Bratu Janowi Klauzie oraz Zastępcy Sekretarza Zjednoczenia Bratu Łukaszowi Cichemu.
3. Sekretarz Zjednoczenia Brat January Bątkiewicz na podstawie listy obecności potwierdził obecność podczas posiedzenia 14 członków Zarządu Zjednoczenia, stwierdzając jednocześnie, że jest wymagane kworum i obrady są ważne.
4. Następnie Sekretarz Zarządu Zjednoczenia Brat January Bątkiewicz zaproponował przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Zarządu w Starogardzie Gdańskim w dniu 08.07.2023r. Wobec braku uwag, w wyniku głosowania treść protokołu przyjęto jednogłośnie.
5. Prezes Magnuszewski przedstawił proponowany tematykę i porządek obrad, który przyjęto także jednogłośnie.
6. Na wstępie do kolejnego punktu posiedzenia Brat Prezes Magnuszewski stwierdził, że w swoich działaniach aktualny Zarząd miał usuwać nieprawidłowości poprzedniej kadencję Zarządu. Jednak okazało się, że rewizji i naprawie należało poddać kadencje od 2005 - 2015 i 2015 - 2023 roku! Zwłaszcza nieprawidłowo były prowadzone sprawy finansowe, co przyniosło Zjednoczeniu wymierne szkody.To była po prostu niegospodarność. W większości problemy te zostały już rozwiązane, a kolejne są w toku załatwiania.
Swoje sprawozdania z wykonanych prac od lipca złożyli:
Skarbnik Brat Arkadiusz Muller, Wieprezes Brat Andrzej Pawłowski i Sekretarz Brat January Bątkiewicz.
a/ Skarbnik Brat Arkadiusz Muller stwierdził,że podczas pierwszej wizyty uprawnionych członków Zarządu w Banku prowadzącym nasze konta stwierdzono, że nasze lokaty od 2005 roku były bardzo niekorzystnie oprocentowane. Bieżące środki finansowe na kontach również nie były odpowiednio przekazywane na lokaty. Straty tylko z tego powodu szacowane są na kwotę minimum 80 000 zł.
Wszystkie lokaty zostały zerwane i wynegocjowano nowe warunki w znacznie wyższej wysokości, obecnie możliwie najwyższej tj. 2,5%.
Podczas tego pobytu w Poznaniu, na spotkaniu z udziałem Braci Adamczyka
i Bątkiewicza uzgodniono zamiar założenia Rejestru Odznaczonych ZKBS RP.
Uzgodniono także, że w przypadku zamawiania nowych partii odznaczeń, konieczne będą negocjacje cenowe, których dotychczas przez wiele lat nie było.
Stwierdzono również przy weryfikacji dokumentów Zjednoczenia, że ponosimy bardzo wysokie opłaty hostingowe za prowadzenie witryn internetowych. Podobnie jest z kosztami utrzymania biura, w tym opłat za energię elektryczną. Tego wszystkiego nie można tolerować. W najbliższym czasie Zarząd podejmie kolejne działania, by usunąć istniejące zaniedbania z poprzednich lat.
Odzyskaliśmy również wszystkie wykrojniki i urządzenia służące do wytwarzania medali przez wykonawcę z Poznania.
Skarbnik Zjednoczenia na koniec swojego wystąpienia poprosił Zarząd o udzielenie mu pełnomocnictwa na przeprowadzenie rozmów ofertowych z biurami rachunkowymi, w celu nawiązania z nimi współpracy od dnia
01 stycznia 2024r.Powodem tego wniosku jest nie najlepsza współpraca obecnego biura rachunkowego ze Skarbnikiem Zjednoczenia, kontakt z biurem jest bardzo utrudniony, prośby o udzielenie informacji są wykonywane po kilkunastu dniach.
Zaległości żadnych w tej chwili nie ma. Wszystkie zaległe faktury są zapłacone a poprzez odwołania nałożone grzywny jak również żądania zwrotu dotacji z Urzędu m. Poznania w wysokości 18 tys. zł. zostały umorzone, na skutek działania Zarządu.
W dyskusji Sekretarz Zjednoczenia Brat January Bątkiewicz przypomniał, że na posiedzeniu Zarządu Zjednoczenia w Kórniku - Bninie w dniu 26 marca 2022r. zwracał się do byłego Skarbnika Zjednoczenia z apelem o podwyższenie oprocentowania lokat naszego Zjednoczenia. Niestety, bez skutku.
b/ Wiceprezes Zjednoczenia Brat Andrzej Pawłowski na wstępie zaznajomił zebranych z przebiegiem szkolenia, jakie zorganizował wspólnie z Administratorem naszej strony internetowej, Bratem Tadeuszem Pawłowskim, dla rzeczników prasowych Okręgów Zjednoczenia. Spotkanie było przygotowane dobrze, jednak jego przebieg głeboko rozczarował. Na spotkanie zamiast 10 przybyły tylko 3 osoby, co Zarząd odbiera jako brak szacunku dla ważnych spraw naszego Zjednoczenia.
Brat Pawłowski zebrał również oferty od firm wykonujących odznaczenia. dzięki analizie dokonanej na podstawie dotychczasowych zamówień, mamy szanse na duże obniżki cen za odznaczenia.
Na zakończenie Brat Pawłowski poinformował, że razem z Bratem Adamczykiem spotkali się z kilkoma Bractwami z Okręgu Poznańskiego. Wszelkie zaległości w składkach zostaną uregulowane, natomiast Bractwa,
a także Zarząd Zjednoczenia oczekują zmian organizacyjnych w strukturach zbyt dużego ich zdaniem Okręgu Poznańskiego.
W dyskusji do tego wystąpienia Prezes Zjednoczenia zaproponował, aby na stronie Zjednoczenia były dostępne dla Bractw elektroniczne wersje wszystkich wniosków o odznaczenia.
c/ Sekretarz Zjednoczenia Brat January Bątkiewicz na początek stwierdził, że na 10 Okręgów nie ma dzisiaj Prezesów aż 5 Okręgów. To nie jest dobra informacja. Sekretariat poczynił starania aby uzupełnić dane teleadresowe Okręgów i Bractw. Ciągle oczekujemy na dane z Okręgów: Bydgoskiego, Zachodniopomorskiego i Krakowskiego. Jest to istotną przeszkodą w celu zakończenia aktualizacji i naraża na szwank dobre imię Zjednoczenia.
Zarząd tym samym wezwał powyższe Zarządy Okręgów do natychmiastowego przesłania żądanych informacji.
W związku z wyjazdami delegacji Zarządu Zjednoczenia na zaproszenia do Bractw z Konstantynowa, Tarnowskich Gór, Pniew, Krobi i Skarszew sekretariat przygotowywał pełną organizację tych wyjazdów. W tym miejscu chciałbym podziękować siostrom i braciom z tych Bractw za wszelką okazaną nam pomoc
i życzliwość, podczas tych wyjazdów.
Od miesięcy sekretariat pomaga również w realizacji naszego najnowszego projektu jakim jest kalendarz ZKBS RP na 2024r. Aktualnie sekretariat przygotowuje także udział delegacji ZKBS RP w centralnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie. W tym celu nawiązaliśmy, mamy nadzieję trwały kontakt z Kancelarią Prezydenta RP.
Podczas ostatniego posiedzenia Zarządu w Starogardzie Gdańskim Sekretarz Zjednoczenia Brat January Batkiewicz, na skutek pisma Wiceprezydenta EGS Andrzeja Wegnera został zobligowany przez Zarząd Zjednoczenia do odbycia rozmowy z księdzem Adamem Borysikiem. Takie spotkanie się odbyło i Sekretarz przedstawił sprawozdanie z jego przebiegu
( oba dokumenty umieszczono w załącznikach ).
W dyskusji Prezes Zjednoczenia Brat Lech Magnuszewski wyraził nadzieję, że ksiądz Adam Borysik wyciągnie z tej przykrej sprawy właściwe wnioski.
7/ We wprowadzeniu do dyskusji Prezes Zjednoczenia stwierdził, że od 1992 roku nikt nie zapytał się, kim właściwie jest delegat Zjednoczenia do EGS ? Paragraf 17 pkt. g. naszego Statutu niewiele mówi o przedstawicielach reprezentujących nasze Zjednoczenie w organizacjach międzynarodowych organizacjach Bractw Strzeleckich.
O kompetencjach delegatów, ich liczbie, jak i na ile lat ich wybierać - takich informacji w naszym Statucie nie znajdujemy. Jest też inne pytanie - kto powinien być delegatem Zjednoczenia do EGS ? Czy delegatami powinny być osoby z Zarządu ZKBS RP, czy też spoza Zarządu, czy należy przyjąć wersje mieszaną?
Nie jesteśmy w żaden sposób przeciwni organizacji EGS, ale zadajemy sobie też pytanie - co my mamy z tego, że jesteśmy członkami EGS?
Dlatego po 32 latach pragniemy rozpocząć dyskusję na powyższe tematy i zwróciliśmy się z pismem do naszych 3 Braci Delegatów do EGS z licznymi zapytaniami ( pismo w załącznikach ). Nasze zaproszenie na spotkanie w Zdunach przyjął Brat Józef Jarosz z Bractwa w Toruniu, będący delegatem od 2019roku. Przez ten okres Brat Jarosz, jak twierdzi nie otrzymał żadnych materiałów źródłowych dotyczących EGS. Choćby już ten fakt świadczy o braku profesjonalizmu w EGS.
Kolejna rzecz to merytoryczna część posiedzeń EGS, a raczej jej brak.
Świadczy o tym chociażby zaproszenie na posiedzenie w Peine w dniach
17-20. VIII. 2023r, w którym już nasi delegaci nie uczestniczyli. EGS nakazuje pobyt delegatom we wskazanych, dobrych hotelach. Przysyła tylko zaproszenie z wykazem hoteli i programem pobytu, bez projektów uchwał czy Regulaminu obrad. W pierwszym dzień wieczór rozywkowo - poznawczy. W drugi dzień tylko obraduje wąskie grono tzw. Prezydium EGS. Po południu uroczysta ceremonia i nabożeństwo z inwestyturą. O 19.00 Świąteczny wieczór w namiocie. Kolejnego dnia, po śniadaniu odbywa sie plenarne posiedzenie EGS i plenum rycerzy Św. Sebastiana, trwające 2,5 godziny. Dla nie zainteresowanych jest program alternatywny, czyli zwiedzanie miasta. Po obiedzie jest tzw. "polowanie na ptaki" na Placu Strzeleckim i na koniec, o godz. 18.00 wręczenie nagród. W niedzielę o 11.00 mamy w programie Poranny Kufel Piwa z zespołem muzycznym.
Koszt takiego wyjazdu naszych 2 delegatów to 6.700,00 złotych.
Wobec tego słusznym jest, że Zarząd Zjednoczenia chciałby uzyskać odpowiedzi na podstawowe pytania:
Kim delegaci mają być, kogo oni reprezentują i jakie mają uprawnienia?
Bedziemy dążyć do tego, aby po dyskusji powstał projekt Uchwały regulujący powyższe kwestie, która zostanie przedstawiona na Zjeździe i po uchwaleniu będzie stanowić obowiązujące w naszym Zjednoczeniu prawo.
Decyzje które mają być rozstrzygane na Plenach EGS powinny być znane nam odpowiednio wcześniej i uzgadniane w Polsce, w naszym Zjednoczeniu.
Nastepnie nasi delegaci, wyposażeni w odpowiednie pełnomocnictwa będą
w pełni upoważnionymi i świadomymi uczestnikami obrad.
Wycieczek krajoznawczych nie będziemy opłacać z pieniędzy członków Naszego Zjednoczenia!
Brat Jarosz na prośbę Zarządu ZKBS RP przetłumaczył część Regulaminu EGS, który był w dyskusji przedmiotem wielu pytań. W dyskusji przyznał też, że zgadza się z naszymi wątpliwościami i popiera nasze postulaty. Brak wiedzy na podstawowe zagadnienia związane z EGS, czy Regionem V powoduje sytuacje, które nie powinny mieć miejsca. Każdy członek naszego Zjednoczenia powinien mieć pełną wiedzę na temat działalności EGS, w tym Regionu V.
Na następnym posiedzeniu Zarządu w Poznaniu poprosimy o wyjaśnienia kolejnego delegata - Brata Mariusza Thomasa.
8/ Zastępca Skarbnika Brat Marcin Adamczyk przedstawił prace związane z wydaniem kalendarza ZKBS RP na 2024r. Zakończył się etap zbierania danych i rozpoczeliśmy zbiórkę zamówień od Bractw i Okręgów.
Dotychczas zebrano deklaracje na zakup około 1000 szt.
Skarbnik Zjednoczenia brat Arkadiusz Muller odczytał projekt uchwały o powołaniu Komisji Inwentaryzacyjnej Majątku Zjednoczenia do dnia
31 grudnia 2023r.
W wyniku głosowania treść uchwały przyjęto jednogłośnie (dokument w załączeniu ).
9/ Sekretarz Zjednoczenia Brat January Bątkiewicz przedstawił członkom Zarządu opinię nt. organizacji przyszłorocznego Zjazdu Delegatów ZKBS RP.
Mocno zaawansowane już są rozmowy Zarządu z Zarządem KBS w Rydzynie. Uzyskaliśmy pozytywną deklarację Braci z Rydzyny,aprobującą powierzenie im organizacji Zjazdu Delegatów Rydzyna 2024.
Wobec tego Prezes Zjednoczenia Brat Lech Magnuszewski zaproponował podjęcie uchwały zatwierdzającej współorganizację Zjazdu Delegatów ZKBS RP w 2024roku w Rydzynie.
Propozycja spotkała się z aplauzem zebranych i w wyniku głosowania treść uchwały przyjęto jednogłośnie..
10/ Strzelmistrz Zjednoczenia Brat Krzysztof Tyda zapoznał członków Zarządu ZKBS RP z proponowanymi zmianami w Regulaminie Strzelniczym ZKBS RP.
Po długiej dyskusji, w wyniku głosowania podjęto uchwałę o zatwierdzeniu zmienionej treści Regulaminu Strzelniczego ZKBS RP ( scan dokumentu w załączeniu ).
11/ Prezes Zjednoczenia Brat Lech Magnuszewski zapoznał członków Zarządu Zjednoczenia z programem udziału delegacji ZKBS RP w centralnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie. Zarząd Zjednoczenia przesłał list na ręce Pana Prezydenta Andrzeja Dudy,
w którym poprosił o umożliwienie cyklicznego udziału naszym delegacjom w obchodach w Warszawie. W ostatnich dniach otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta RP pozytywną odpowiedź, jednak ze względu na przebudowę Placu Piłsudskiego wprowadzono znaczne ograniczenia w składzie osobowym delegacji.
Wobec powyższego, Zarząd postanowił, że Warszawskie Bractwo Kurkowe wystawi poczet sztandarowy ze Sztandarem Zjednoczenia oraz delegacje do złożenia od Zjednoczenia na Grobie Nieznanego Żołnierza. Natomiast we Mszy Św. w Światyni Opatrzności Bożej weźmie udział delegacja złożona z Sióstr i Braci z Okręgu Centralnego. Czekamy także na akceptację przez Służby Ochrony Państwa osób wytypowanych do spotkania z Prezydentem RP.
12/ W wolnych głosach i wnioskach Skarbnik Zjednoczenia Brat Arkadiusz Muller przedstawił projekt wykonania profesjonalnego filmu dokumentalnego, będący medialną promocją naszego ruchu brackiego.
Natomiast Wiceprezes Zjednoczenia Brat Andrzej Pawłowski poinformował Zarząd o próbie wznowienia książki autorstwa Brata Prezesa Tadeusza Jakubiaka na co do dnia dzisiejszego nie mamy zgody od Żony Św. Pamięci Tadeusza Jakubiaka .
13/ Następnie Wiceprezes Zjednoczenia Brat Andrzej Pawłowski przedstawił propozycję uchwalenia nowego odznaczenia dla Bractw wyróżniających się w swojej działalności w krzewieniu idei brackiej . Ustalono że na następne posiedzenie Zarządu przedstawiony zostanie projekt uchwały określający zasady przyznawania odznaczenia dla wyróżniających się Bractw .
14/ Obrady Zarządu Zjednoczenia podsumował w krótkim wystąpieniu Prezes Okręgu Centralnego Brat Jan Klauza. Stwierdził, że jest bardzo zadowolony ze zmiany pokoleniowej w Zarządzie Zjednoczenia i ma nadzieję na odbudowanie wysokiej pozycji Naszego Zjednoczenia, w kraju i w Europie.
15/ O godz. 18.00 Prezes Lech Magnuszewski ogłosił zamknięcie posiedzenia Zarządu ZKBS RP. Następne posiedzenie Zarządu odbędzie się 08 grudnia 2023 roku w Poznaniu.
Prezes Zjednoczenia Sekretarz Zjednoczenia
Lech Magnuszewski January Bątkiewicz
Podjęte na posiedzeniu Zarządu w dniu 28.10.2023r.
w Zdunach uchwały:
UCHWAŁA 01/ZZ/10/2023
Zarząd Zjednoczenia podejmuje uchwałę następującej treści:
- 1. Zarząd Zjednoczenia powołuje Komisje Inwentaryzacyjną majątku Zjednoczenia na dzień 31.XII.2023r.
Głosowanie:
14 -za
0-wstrzymujący się
0- przeciw
UCHWAŁA 02/ZZ/10/2023
Zarząd Zjednoczenia podejmuje uchwałę następującej treści:
Zarząd Zjednoczenia postanawia powierzyć współorganizację Krajowego Zjazdu Delegatów Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP w dniach 20-21 kwietnia 2024r. Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu w Rydzynie.
Głosowanie:
14 -za
0-wstrzymujących się
0- przeciw
UCHWAŁA 03/ZZ/10/2023
Zarząd Zjednoczenia podejmuje uchwałę następującej treści:
Zarząd Zjednoczenia zatwierdza nowy Regulamin Strzelniczy Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP.
Głosowanie:
14 -za
0-wstrzymujących się
0- przeciw
Prezes Zjednoczenia Sekretarz Zjednoczenia
Lech Maguszewski January Bątkiewicz
=====================================================================================
REGULAMIN STRZELNICZY ZJEDNOCZENIA
I.Postanowienia wstępne
§1
- Regulamin Strzelniczy Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP obowiązuje na turniejach strzeleckich organizowanych przez Zjednoczenie, Okręgi oraz wszystkich imprezach objętych ich patronatem, jako tzw. imprezy I i II grupy.
- Pozostałe turnieje strzeleckie organizowane w poszczególnych bractwach odbywać się mogą według wewnętrznych regulaminów Bractw. Regulaminy wewnętrzne muszą jednak zawierać zasady bezpieczeństwa obchodzenia się z bronią i bezpieczeństwa na strzelnicy zawarte w nimniejszym regulaminie.
- Bractwa , które organizują swoje strzelania według odmiennych zasad, niż opisane w niniejszym regulaminie zobowiązane są do opracowania swoich regulaminów wewnętrznych.
II.Rodzaje strzelań
§2
- Turnieje strzeleckie Brackie:
- o tytuł Króla Zjednoczenia lub Okręgu,
- o tytuł Mistrza Zjednoczenia lub Okręgu,
- o tytuł Króla Młodzieżowego Zjednoczenia lub Okręgu,
- o Klejnot Strzelmistrza Zjednoczenia,
- o Statuetkę Brata Kurkowego,
- do tarcz brackich.
- Do innych Tarcz.
III.Uczestnictwo
§3
- W strzelaniu o tytuł Króla Zjednoczenia lub Okręgu oraz o tytuł Mistrza Zjednoczenia lub Okręgu mogą brać udział członkowie bractw kurkowych zrzeszonych w Zjednoczeniu, które mają uregulowane bieżące składki i na rzecz Zjednoczenia i Okręgu.
- W strzelaniu o tytuł Króla Młodzieżowego Zjednoczenia lub Okręgu mogą brać udział członkowie Młodzieżowych Drużyn Strzeleckich działających przy bractwach zrzeszających młodzież w wieku od 13 do 21 lat. Członkowie MDS podczas strzelań muszą posiadać strój organizacyjny z wyraźnym logo Bractwa. Ponadto strzelający o tytuł Króla Młodzieżowego muszą posiadać pisemne zaświadczenie o byciu członkiem Młodzieżowej Drużyny Strzeleckiej , podpisane przez Bractwo.
- W strzelaniu do tarcz brackich mogą strzelać wyłącznie członkowie Bractw Kurkowych.
- W strzelaniu do innych tarcz oraz do kura – uczestnictwo zgodnie z regulaminem organizatora turnieju.
- Regulamin strzelań Kongresowych i Zjazdowych określony będzie w oddzielnym regulaminie, zatwierdzonym przez Zarząd Zjednoczenia na 30 dni przed turniejem.
IV.Terminy imprez strzeleckich
§4
Zarząd bractwa wyznacza terminy turniejów strzeleckich I i II grupy , na następny rok, najpóźniej do dnia 31 października i przekazuje je do Zarządu swojego Okręgu, który przesyła uzgodniony terminarz turniejów do Zarządu Zjednoczenia w terminie do dnia 30 listopada. Strzelmistrz Zjednoczenia wraz z Sekretarzem Zjednoczenia uzgadnia i przedstawia Zarządowi Zjednoczenia do zatwierdzenia terminarz turniejów, najpóźniej do końca roku poprzedzającego rok odbycia zaplanowanych turniejów.
V.Otwarcie strzelań
§5
Otwarcie strzelań powinno rozpocząć się odśpiewaniem pieśni pt.: “Marsz Zjednoczonych Kurkowych Bractw Strzeleckich RP” - słowa Stanisław Krasicki – zwany popularnie hymnem brackim, wciągnięciem flagi na maszt i oddaniem strzałów honorowych.
VI.Ubiór uczestnika i postawa strzelecka
§6
- Do udziału w turniejach dopuszcza się członków bractw kurkowych w swoich ubiorach organizacyjnych .
- Wszystkie strzelania powinny odbywać się z postawy stojącej z wolnej ręki. Karabin nie może być przytrzymywany przez kurtkę, łokieć i ramię ręki podtrzymującej. Karabin może być oparty o klatkę piersiową lub biodro.
- Zabronione jest stosowanie rękawic, pasa, kurtek i butów strzeleckich oraz wszelkiego rodzaju zaczepów i usztywnień, mających na celu zwiększenie sztywności broni i postawy strzelca.
- Zabronione jest w czasie strzelania jakiekolwiek opieranie się ciałem o trwale zamocowane przedmioty.
- W uzasadnionych bezpieczeństwem przypadkach dopuszcza się strzelanie wyłącznie z broni zamocowanej w tunelach, na stojakach lub uwięzi.
VII.Broń
§7
- W kategorii karabinów dozwolone są wszystkie rodzaje broni (Karabin kalibru 22 LR) ,z jakich można strzelać zgodnie z decyzją na użytkowanie strzelnicy i jakie dopuści organizator turnieju. Przyrządy celownicze mogą być zarówno otwarte, jak i zamknięte. Przednie lub tylne przyrządy celownicze mogą mieć jasne lub barwione inserty lub filtry polaryzacyjne, ale nie mogą mieć żadnego systemu soczewk , (np. oko orła). System wzmacniający światło, optyczne przyrządy i lunety nie mogą być umieszczone na karabinie. Stosowanie grzybków do podparcia ręki jest zabronione. Najniższy punkt łoża nie może być położony niżej niż 120 mm od osi lufy. Karabin może być wyposażony w ostrogę.
- Waga karabinów jest dowolna, uczestnik turnieju może używać okularów lub soczewek korekcyjnych ,bądź barwionych. Używanie lunet, kolimatorów i laserów jako celowników jest zabronione. Stan techniczny broni musi zapewniać jej bezpieczne użytkowanie. Niedozwolone są samodzielne przeróbki broni mające istotny wpływ na zmianę parametrów broni.
- Organizator imprezy zobowiązany jest zapewnić dostateczną ilość broni dla uczestników turnieju strzeleckiego, która powinna znajdować się na stojakach. Członkowie bractw kurkowych mają prawo używania własnej broni i amunicji, pod warunkiem przekazania jej za pokwitowaniem upoważnionej osobie będącej przedstawicielem organizatora.
- O dopuszczeniu broni do strzelań decyduje wyznaczony przez organizatora prowadzący strzelania bądź Strzelmistrz. Organizator odpowiada prawnie i finansowo za przekazaną mu broń i ma obowiązek zabezpieczyć ją przed zniszczeniem, kradzieżą, działaniami osób trzecich i oddziaływaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. W przypadku niespełnienia powyższych warunków ,bądź ogłoszenia przez organizatora braku możliwości ich wypełnienia, właściciel broni ma prawo z niej strzelać, lecz nie musi jej udostępniać ogółowi strzelających.
VIII.Amunicja
§8
Amunicję do broni przewidzianej w czasie turnieju zapewnia organizator. Dopuszcza się używanie amunicji własnej, z wyjątkiem typu MAGNUM, STINGER itp.
IX.Odległości
§9
We wszystkich strzelaniach brackich zaleca się, aby odległość tarcz od linii strzelców wyniosła 50 m, 25 m. Organizator turnieju może za zgodą Strzelmistrza Zjednoczenia - Okręgu KBS RP postanowić inaczej, o czym powinien poinformować w regulaminie danego strzelania. Nie dotyczy to strzelania do kura, gdzie odległość ustala organizator turnieju.
X.Rodzaje i oznaczanie tarcz
§10
Wyróżnia się następujące rodzaje tarcz:
- tradycyjne tarcze płytkowe,
- tarcze punktowe:
- tarcze punktowe ozdobne,
- tarcze punktowe typu sportowego.
- tarcze odchylane typu biatlon,
- tarcze inne według tradycji i zwyczajów danego Bractwa.
Tradycyjne tarcze płytkowe mogą być z drewna lub innego materiału, w który można wbić kołek drewniany dla zaznaczenia strzału. W miejscu oznaczonym jako cel umieszcza się wymienną płytkę (tarczkę). Tarcze punktowe mogą być w zależności od zwyczajów bractwa i rodzaju broni różnych wymiarów. Kur wykonany jest z drewna lub kory. Może być również z tzw. Grzędą, która służy za cel, kur zaś stanowi pamiątkę dla zwycięzcy. Kur umocowany jest na stelażu wykonanym z materiału, który nie powoduje rykoszetów. Można go umieścić także na wysokiej żerdzi. Jednak w takiej sytuacji karabin musi znajdować się w uchwycie ograniczającym oś strzału tylko do wewnętrznej krawędzi kulochwytu zamontowanego na tejże żerdzi wokół kura. Każda tarcza i stanowisko strzeleckie muszą być oznaczone numerem czytelnym i wygrodzonym dla strzelca.
XI.Konkurencje strzeleckie
§11
Strzelanie do tarcz płytkowych
Każdy strzelający oddaje po jednym strzale. W przestrzelinę wbija się kołek z numerem strzelającego. Wygrywa strzelający, którego strzał jest najbliżej środka płytki (tarczki). Strzelanie to może być poprzedzone eliminacjami poprzez strzelanie do tarcz punktowych lub biatlonowych. Zarówno liczba strzelających w finale ,jak i ilości strzałów w eliminacjach powinny być określone w regulaminie strzelania. W przypadku trafienia w płytkę ,strzelający ma prawo ją obejrzeć i poświadczyć ten fakt swoim podpisem na płytce. Płytki zmienia się po każdym trafieniu. Płytki muszą być opisane nazwą tarczy oraz imieniem i nazwiskiem strzelającego. Płytki z przestrzelinami przechowuje Strzelmistrz lub osoby przez niego wyznaczone do końca strzelania, w sposób uniemożliwiający dostęp do nich innym osobom.
Strzelanie do tarcz punktowych
Strzelanie to może służyć jako strzelanie eliminacyjne lub też jako osobna konkurencja. W przypadku stwierdzenia większej ilości przestrzelin w tarczy, niż zostało to przewidziane regulaminem, strzelcowi odejmuje się najlepsze trafienie. Jeżeli można stwierdzić, kto jest sprawcą większej ilości przestrzelin i nie jest nim strzelający, wtedy winowajca zobowiązany jest do sfinansowania następnej kolejki strzelań, a strzelający ma prawo zdecydować czy osiągnięty wynik z umniejszeniami ,zapisać czy też nie. W przypadku zapisania wyniku, strzelający rezygnuje z powtórki strzelania.
Strzelanie do kura
Strzelający oddają po jednym strzale według listy. Kolejność strzelających na liście wynika z kolejności zapisów osób chętnych do strzelania lub losowania. Strzelanie odbywa się w systemie rotacyjnym, aż do zestrzelenia kura. Zwycięzcą zostaje strzelec, który zestrzelił kura. Drugie miejsce zajmuje strzelec, który strzelał bezpośrednio przed zwycięzcą, zaś trzecie miejsce zajmuje strzelec, który według listy poprzedzał zdobywcę drugiego miejsca (strzelec ten przynajmniej przysłużył się do zestrzelenia kura). Miejsce kolejne ustala się analogicznie według listy.
Zalecenia porządkujące dotyczące m.in. zachowań niehonorowych, ustalania wyników i wręczania nagród
- Strzelający musi się liczyć z tym, że jego nieobecność podczas rozstrzygania wyników może spowodować jego wyeliminowanie z klasyfikacji. Taką samą utratą wyników może skutkować nieobecność zwycięzcy podczas uroczystego wręczania nagród - określonego przez organizatora ,w szczegółowym regulaminie turnieju.
- W strzelaniu do kura, miejsce drugie i trzecie zajmuje wyłącznie strzelec obecny podczas upadku kura.
- Podczas wręczania nagród turniejowych, uczestników obowiązuje schludny i kompletny ubiór organizacyjny.
- Przy ustalaniu wyników ,w każdym ze strzelań brany pod uwagę jest tylko wynik najlepszy danego strzelca, tak aby nie zaistniała sytuacja, w której jeden strzelec zajmuje np. pierwsze i następne miejsce w danym strzelaniu turniejowym.
- Organizator jest zobowiązany do określenia regulaminu strzelań, w którym określa w szczególności godziny trwania turnieju, miejsca , godziny wręczenia nagród i godzinę zamknięcia kasy.
XII.Strzelanie o tytuł Króla Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP lub Okręgu
§12
- Strzelanie odbywa się do tarczy płytkowej ,po jednym lub trzech strzałach bez eliminacji.
- Zwycięzca otrzymuje tytuł Króla Zjednoczenia KBS RP, drugie miejsce tytuł I Rycerza Zjednoczenia KBS RP, trzecie miejsce tytuł II Rycerza Zjednoczenia KBS RP.
- Strzelanie odbywa się raz na trzy lata.
- Strzelanie nadzoruje Strzelmistrz Zjednoczenia wraz ze Strzelmistrzem bractwa organizującego strzelanie.
§13
XIII.Strzelanie o tytuł Króla Okręgu Zjednoczenia KBS RP
- Strzelanie odbywa się do tarczy płytkowej ,po jednym lub trzech strzałach, dopuszcza się strzelanie do kura na wniosek zarządu Okręgu.
- Zwycięzca otrzymuje tytuł Króla Okręgu Zjednoczenia KBS RP, drugie miejsce tytuł I Rycerza Okręgu Zjednoczenia KBS RP, trzecie miejsce tytuł II Rycerza Okręgu Zjednoczenia KBS RP.
- Strzelanie odbywa się co rok.
- Strzelanie prowadzi i nadzoruje Strzelmistrz Okręgu Zjednoczenia KBS RP wraz ze Strzelmistrzem bractwa organizującego turniej.
§14
XIV.Strzelanie o tytuł Mistrza Zjednoczenia lub Okręgu
- Strzelanie odbywa się do tarcz punktowych. Uczestnik oddaje tylko 1 serię składającą się z 5 strzałów.
- Zwycięzca otrzymuje tytuł Mistrza Zjednoczenia KBS RP (Okręgu), drugie miejsce tytuł I Vice Mistrza Zjednoczenia KBS RP (Okręgu), trzecie miejsce tytuł II Vice Mistrza Zjednoczenia KBS RP (Okręgu).
- Strzelania te odbywają się co rok.
- Strzelanie prowadzi i nadzoruje Strzelmistrz Zjednoczenia KBS RP (Okręgu) wraz z Strzelmistrzem bractwa organizującego turniej.
- Strzelanie o Klejnot Strzelmistrza Zjednoczenia, odbywa się do tarcz punktowych. Liczy się suma dwóch najlepszych strzelań do tarcz , po 3 strzały do jednej tarczy.
- Strzelanie o Statuetkę Bractwa Kurkowego odbywa się do tarcz punktowych. Liczy się suma dwóch najlepszych strzelań do tarcz, po 3 strzały do jednej tarczy.
- Strzelania zawarte w punkcie 5 i 6 odbywają się co rok.
§15
XV.Strzelanie o tytuł Króla Młodzieżowego Zjednoczenia KBS RP lub Okręgu
- Strzelanie odbywa się do kura, po losowaniu kolejnych strzelających.
- Zwycięzca otrzymuje tytuł Króla Młodzieżowego Zjednoczenia KBS RP (Okręgu), drugie miejsce tytuł I Rycerza Młodzieżowego Zjednoczenia KBS RP (Okręgu), trzecie miejsce tytuł II Rycerza Młodzieżowego Zjednoczenia KBS RP (Okręgu).
- Strzelanie odbywa się co rok.
- Strzelanie prowadzi i nadzoruje Strzelmistrz Zjednoczenia KBS RP (Okręgu) wraz ze Strzelmistrzem bractwa organizującego turniej.
§16
XVI.Strzelanie do tarcz brackich
Strzelanie odbywa się do tarcz płytkowych.
§17
XVII.Strzelania sportowe
Strzelania sportowe odbywają się według regulaminu Międzynarodowej Federacji Sportu Strzeleckiego (International Sport Shooting Federation – w skrócie ISSF).
XVIII.Nagrody
§18
Nagrody powinny być przed rozpoczęciem strzelania wystawione na strzelnicy lub w innym widocznym i dostępnym miejscu ,z numeracją kolejności za poszczególne konkurencje.
§19
Kierownictwo i nadzór nad strzelaniem spoczywa w ręku prowadzącego strzelanie Strzelmistrza posiadającego odpowiednie uprawnienia. Odpowiedzialny jest on za prawidłowy przebieg strzelania i za bezpieczeństwo. Przy rozstrzygnięciu sporów zdanie Strzelmistrza jest ostateczne. W razie jego nieobecności, Zarząd wyznacza osobę, która przejmuje obowiązki Strzelmistrza. Zarząd wyznacza również sędziego głównego strzelania. Podlega on jednak Strzelmistrzowi. Sędzia główny musi posiadać licencję sędziowską. Pozostałych funkcyjnych takich jak: sędzia stanowiskowy, sekretarz strzelania – wyznacza się w zależności od potrzeb.
XIX.Zasady bezpieczeństwa
§20
Za bezpieczeństwo na strzelnicy odpowiedzialny jest prowadzący strzelanie oraz wszyscy uczestnicy turnieju strzeleckiego oraz goście obecni na obiekcie. Na strzelnicy obowiązywać muszą ogólne zasady bezpieczeństwa zgodnie z ustawą o broni i amunicji oraz przepisami wykonawczymi.
Szczególnie należy zwrócić uwagę na następujące zagadnienia:
- W czasie trwania strzelań zabronione jest wchodzenie na teren strzelnicy w obręb miejsc oznaczonych tablicami ,względnie znakami ostrzegawczymi lub czerwonymi chorągiewkami. Przechodzenie oraz przebywanie na strzelnicy dozwolone jest tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Wchodzenie na główny i boczne wały ochronne w czasie strzelania jest zabronione i grozi śmiercią.
- Z bronią nie załadowaną należy się obchodzić tak jak z bronią naładowaną.
- Broń długą na terenie strzelnicy należy przenosić nie załadowaną, przy czym zamek musi być bezwzględnie otwarty z znacznikiem w zamku ,a lufa skierowana do góry.
- Broń krótką poza stanowiskiem strzeleckim należy przenosić również nie załadowaną w walizce lub pudełku. Noszenie broni krótkiej w ręku (poza stanowiskiem strzeleckim) jest surowo zabronione. Przenoszenie i składowanie broni krótkiej w obrębie stanowiska strzeleckiego wymaga przewleczenia przez lufę wskaźnika bezpieczeństwa w postaci jaskrawej grubej żyłki włożonej i wyraźnie wystającej z komory nabojowej.
- Składanie się i celowanie poza stanowiskiem strzeleckim, nawet z broni nie załadowanej jest surowo zabronione. Zabronione jest celowanie w kierunku osób i zwierząt, nawet z broni nie załadowanej.
- Zabronione jest dotykanie cudzej broni bez zezwolenia jej właściciela lub odpowiedzialnego za nią upoważnionego przedstawiciela organizatora. Zakaz ten nie dotyczy przypadków, gdy sposób pozostawienia broni przez właściciela może zagrażać bezpieczeństwu - na polecenie osoby bezpośrednio za bezpieczeństwo odpowiedzialnej.
- Zakazane jest użycie do strzelania amunicji uszkodzonej, niesprawnej.
- Broń można ładować jedynie na stanowisku strzeleckim, po komendzie sędziego “wolno strzelać” lub “start”. Przy ładowaniu broń musi być skierowana wylotem lufy w kierunku tarczy.
- Zakazane jest oddawanie strzału bez zgody sędziego.
- Strzały oddawane w celu rozgrzania lufy mogą być oddawane wyłącznie w czasie do tego przeznaczonym i za zgodą sędziego.
- Broni załadowanej nie wolno odkładać, lufa musi być zawsze skierowana w kierunku tarczy.
- Na sygnał “przerwij ogień” lub “stop” należy natychmiast przerwać strzelanie, rozładować broń i odłożyć ją. Ponowne załadowanie broni może nastąpić dopiero na komendę sędziego. Wszyscy strzelający powinni znać sygnały względnie znaki na przerwanie ognia.
- Wychodzenie przed stanowisko strzeleckie jest surowo zabronione.
- Każdy niewypał i zacięcie się broni należy natychmiast zgłosić sędziemu i ściśle zastosować się do jego poleceń.
- Po ukończeniu strzelania należy broń rozładować, sprawdzić czy nabój nie został w lufie (włożyć do komory wskaźnik bezpieczeństwa) odłożyć broń, zgłosić sędziemu fakt zakończenia strzelania, zabrać (przekazać sędziemu) pozostałą na stanowisku amunicję i niewypały ,a następnie odstawić broń na stojak lub schować ją do futerału.
- Każda osoba przebywająca na strzelnicy, po zauważeniu sytuacji mogącej zagrażać bezpieczeństwu życia ludzkiego – ma obowiązek natychmiast wydać komendę “przerwij ogień” lub “stop” do przerwania strzelania. Za spowodowanie nieszczęśliwego wypadku odpowiedzialność karna ciąży na osobie, która ten wypadek spowodowała.
XX. Zasady informacji uczestników imprezy
§21
- Niniejszy regulamin musi być udostępniony (wywieszony) na terenie strzelnicy.
- Organizator musi także umieścić w widocznym dla wszystkich miejscu regulamin turnieju. Regulamin ten musi być udostępniony (wywieszony) od początku aż do zakończenia trwania turnieju.
- Na organizatorze turnieju spoczywa obowiązek bieżącego przedstawiania wyników strzelań.
- Regulamin turnieju powinien zawierać:
- nazwy i rodzaje tarcz,
- informację w jakich konkurencjach mogą brać udział członkowie bractw kurkowych ,a w jakich goście,
- w jaki sposób odbywać się będą eliminacje do poszczególnych tarcz (tarcze punktowe, tarcze biatlonowe lub inne)
- zasady punktacji w strzelaniu do tarcz biatlonowych lub innych,
- ilości finalistów lub ilość punktów niezbędną do zakwalifikowania się do finału,
- ilość oddawanych strzałów w jednej serii eliminacyjnej i ilość strzałów oddawanych w finałach,
- informację dotyczącą możliwości używania amunicji własnej przez strzelających tak w eliminacjach, jak i w finałach,
- orientacyjne czasy rozpoczęcia i zakończenia strzelań eliminacyjnych, czasy rozpoczęcia strzelań finałowych,
- imię i nazwisko Strzelmistrza, sędziego oraz upoważnionego przedstawiciela organizatora odpowiedzialnego za powierzoną broń,
- zasady rozstrzygnięcia wyników spornych. – tzn. należy wskazać ,czy w danym strzelaniu obowiązuje cząstkowe pierwszeństwo punktacyjne oraz tzw. dostrzeliwanie,
- osoby funkcyjne na strzelnicy powinny być zaopatrzone w identyfikatory,
XXI. Strzelania zjazdowe
§22
Program strzelań zjazdowych ustala Strzelmistrz RP wraz z dwoma członkami bractwa na terenie, w którym odbywa się zjazd Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Zarząd Zjednoczenia zatwierdza przedłożony program.
Bractwo podejmujące zjazd musi :
- wykonać wszelkie prace przygotowawcze na swym terenie dla przeprowadzania strzelań zjazdowych,
- zabezpieczyć odpowiednią ilość osób funkcyjnych do obsługi strzelnicy,
- ubezpieczyć imprezę od odpowiedzialności cywilno-prawnej,
- przygotować strzelnicę, tak aby można było bezpiecznie przeprowadzić strzelania,
Zarząd Zjednoczenia ponosi koszty wykonania odznak dla Króla, Rycerzy oraz Mistrza i Vice Mistrzów strzelań zjazdowych.
§23
XXII. Strzelania Okręgowe
Zarząd Okręgu w porozumieniu z bractwem, na terenie którego odbędzie się strzelanie okręgowe ustala termin i czas trwania imprezy. Program strzelania ustala komisja strzelnicza, składająca się z prezesa lub Wiceprezesa i Strzelmistrza Okręgu oraz trzech członków bractwa.
Komisję powołuje Zarząd Okręgu. Zarząd Okręgu zatwierdza przedłożony przez tę komisję program. Komisja działa od dnia powołania, aż do zakończenia wszystkich prac związanych z turniejem strzelania okręgowego. Bractwo na terenie którego odbywa się strzelanie musi wykonać takie same obowiązki, jak w §22 i §17.
§24
XXIII. Strzelania charytatywne
- Podczas turniejów zjazdowych I i II grupy Bractwo na terenie którego odbywa się turniej może wystawić na swój koszt tarczę charytatywną ,z której cały przychód wraz z listą strzelających przekazywany jest na konto Zjednoczenia z przeznaczeniem na cele charytatywne .
- Podczas innych strzelań brackich można także wystawiać tarczę charytatywną, z której całkowity dochód należy przekazać na cele charytatywne . Informację o tarczy i celu przekazania pieniędzy należy przesłać w ciągu j miesiąca do Zarządu Okręgu.
§25
Wszyscy uczestnicy turnieju powinni wykonać swoje strzelanie w sposób uczciwy i zgodny z regulaminem. Takie zachowanie aktywnie uczestniczących w strzelaniu jak:
- strzelanie z niedozwolonej podpórki,
- strzelanie z niedozwolonej amunicji oraz broni,
- świadome oddanie większej ilości strzałów niż przewiduje regulamin,
- świadome oddanie strzału do cudzej tarczy,
- manipulowanie przy przyrządach celowniczych cudzej broni,
- podkładanie , fałszowanie tarcz
- próby przekupstwa obsługi,
- niebezpieczne obchodzenie się z bronią zagrażające życiu lub zdrowiu ludzi,
- spożywanie alkoholu, użycie środków odurzających i psychotropowych w czasie turnieju strzeleckiego oraz imprezy towarzyszącej turniejowi,
- spowodowanie strat materialnych i wizerunkowych bractw kurkowych,
- zachowanie niegodne członka bractwa kurkowego lub gościa turnieju strzeleckiego powoduje całkowitą dyskwalifikację uczestnika z turnieju oraz daje możliwość organizatorowi turnieju do wystąpienia na drogę cywilną w sądach powszechnych z roszczeniami w stosunku do sprawcy tych czynów.
§26
XXIV. Postanowienia końcowe
- Regulamin niniejszy obowiązuje z dniem (28.10.2023) zatwierdzenia go przez Zarząd Zjednoczenia. Wszystkie dotychczasowe regulaminy strzelnicze tracą z tą chwilą swoją ważność.
- Niniejszy regulamin powinien posiadać każdy członek Bractwa.
Zarząd Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP.
Osób online: 2
Unikalnych odwiedzin: 641881